Lipodem Hakkında

Çağımızda nispeten tanısı 1960-1970 lerde tanımlanmış olsa da yani böyle bir hastalığın varlığı tıp eğitiminde genelde üstünde durulan konulardan bir tanesi olmaması sebebiyle bir çok hekim tarafından uzmanlık eğitimleri ya da temel tıp eğitimleri sırasında nasıl tanı koyulacağı ya da nasıl tedavi edileceği hakkında genel bir fikrin olmadığı bir hastalıktır. Lipodem literatürde birçok isimle anılmakta ama burada daha doğru tanımlama şu:
*Orantısız yağ depolama hastalığıdır. Bu yağ depolama hastalığı çoğu zaman genetik ve neredeyse tamamen kadınlarda görülen östrojen seviyesindeki östrojen hormonuyla damar arasında yağın depolanma alanlarının oluşması sırasında bir sinyalizasyon kusurudur .Bu sinyalizasyon kusuru yağın normalden daha fazla vücudun geneline yayılması gerekirken belirli alanlarda odaklanıp öbeklenip ve patolojik şekilde depolanması ile sonuçlanan yaşla beraber kilo alımıyla beraber gebeliklerle ve menopoz süreçleriyle ve püberte dediğimiz ergenliğe girme süreçleri de östrojen seviyelerindeki dengesizlik veya dalgalanma sebebiyle artış gösteren ilerleyen seviyelerde de tedavisi gittikçe güçleşen çoğu zamanda ilerlediğinde evre3 veya evre 4 olduğunda ağrılara sebep olan, ağrılar sebebiyle de hasta konforunu düşüren aynı zamanda kozmetik olarak da görsel açıdan da üst beden ve alt beden arasında belirgin proporsiyonel bir kusur yaratması sebebiyle tedaviyi hakeden bir hastalıktır. Evre 1 ve evre 2 nin başlangıç aşamalarında hastaya tanı konulabildiği durumlarda diyet ve bunun tabiki özel diyetleri var.
Özel diyetler ve spor yardımıyla hastalığın ilerlemesi durdurulabilir ancak evre2 yi geçmiş evre 2 nin ileri safhası evre3 ve evre 4 hastalarda maalesef diyet ve spor zaten evre 4 te spor yapacak kadar fiziksel hareketliliğe sahip olamıyor bu hastalar. Ama evre2 ve evre 3 te ileri evre 2 ve evre 3 te hastalar spor yapsa da mevcut tabloyu düzeltemiyorlar.
İşte bu noktada tedaviler ortaya çıkıyor. Lipodem tedavisinde yapılan temel yöntem liposuction. Bundan yaklaşık 15-20 yıl öncesine kadar klasik liposuction ile tedavi edilen bu hastalık günümüzde teknolojinin de geliştirdiği ekstra yöntemler ki bunun adı verzirüyen (ultrasonik liposuctiondur.)Sayesinde çok daha etkili tedavi edilebilmekte ben kendi cerrahiliğimde bu 2 tekniğin birlikte kullanımını öngörüyorum. Liposuction uygulaması doğru teknikle belli bir tecrübeye sahip ,doğru teknolojik cihazlara sahip hekimlerce yapılabilecek altından kalkılması zor olsa da meşakkatli bir süreç gerektirse de hem hasta hem doktor için tedavinin oldukça yüz güldürücü olduğu, hasta hayatı konforunun ve kozmetik görsel mutluluğun beraberinde geldiği sonuçlara ulaşmak doğru cerrahiler sayesinde mümkündür ancak lipodem cerrahileri dünden bugüne öğrenilebilecek cerrahiler değildir. Yaklaşık en az 10 yıllık bir liposuction geçmişine ve tecrübesine sahip olan hekimler tarafından yapıldığı takdirde bile bazı riskleri yanında getirebilir.Yeni başlayan hekimler tarafından bu konulara çok da hakim olmadan cerrahi yaklaşımlarda bulunmak genellikle hastaların daha problemli ve daha kötü süreçler yaşamasına sebep olur.İşte bu yüzden lipodem cerrahisi çok çocuk oyuncağı değildir. Gerçekten bu konuyla ilgilenen bu taşın altına elini koymuş insanlar tarafından yapılması gereken tek ameliyatla çoğu zaman neredeyse hiçbir zaman bitirilemeyen ve bir seri ameliyat planlamasını ve bu planlamayı doğru bir şekilde yapılmayı gerektiren bunun içinde gerekli ekip ve ekipman gerektiren bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Contact Us

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
TurkishArabicEnglishGerman